ZAINSPIRUJ SIĘ – CZYLI O REKORDACH WUCA

Czas czytania: około 4 minuty

ZAINSPIRUJ SIĘ – CZYLI O REKORDACH WUCA

Jak już pisaliśmy wcześniej World UltraCycling Association to jedyna działająca organizacja zrzeszająca ultrakolarzy z całego świata, oraz prowadząca działalność na skalę globalną. Jej celem jest m.in. prowadzenie działalności na rzecz globalnego rozwijania ultrakolarstwa jako sportu, ustalanie standardów dla osiąganych w ultrakolarstwie wyników, w tym rejestrowanych rekordów. W ciągu swojej działalności WUCA analizowała, certyfikowała i zarejestrowała w swojej bazie największą na świecie ilość rozmaitych rekordów w jeździe na rowerach różnego typu i aktualizuje tą bazę na bieżąco.

Aktualnie w bazie można znaleźć następujące rodzaje rekordów:

 1. najszybszy czas na danym dystansie od 100 do 1000km, w podziale na:
  • rodzaj roweru,
  • miejsce: szosę/tor kryty/tor otwarty,
  • kat. wiekową
 2. najdłuższy dystans przejechany w 6/12/24 godziny w podziale na:
  • rodzaj roweru,
  • miejsce: szosę/tor kryty/tor otwarty,
  • kat. wiekową.
 3. rekordy “geograficzne”, czyli najszybciej pokonana trasa:
  • przez dany kraj (across),
  • przez dany stan,
  • ze stolicy do stolicy,
  • z miasta do miasta,
  • dookoła (np. jeziora).
 4. najwięcej przejechanych kilometrów w ciągu:
  • roku: Highest Annual Mileage (HAMR),
  • miesiąca: Highest Monthly Mileage (HMMR),
  • tygodnia: Highest Weekly Mileage (HWMR).

Określone przez WUCA zasady rejestrowania próby bicia danego rekordu nie są skomplikowane i można je znaleźć na stronie WUCA  a samych rekordów jest tak dużo, że każdy doświadczony kolarz powinien znaleźć taki, którego pobicie mógłby postawić sobie za cel.

Nie będzie to łatwe, bo większość rekordów jest mocno wyśrubowana, ale przecież rekordy są nie tylko po to by zapewnić sobie trwałe miejsce w historii rozwoju danego sportu, lub uzupełnić swoje sportowe CV, ale także po to by inspirować innych do ich bicia, przekonywania się, gdzie aktualnie postawiono granice ludzkich możliwości i próby ich przesunięcia. Poniżej znajdziecie kilka wybranych przez nas, które wydały nam się szczególnie interesujące:

 1. najszybsze 1000km na szosie na rowerze szosowym: Christoph Strasser 23h18m20s
 2. najszybsze 1000km na szosie na rowerze szosowym w kat wiekowej 50-59: Marko Baloh 1d4h50m14s
 3. najwięcej km na szosie w ciągu 24h: Christoph Strasser: 1026km
 4. najwięcej km na otwartym welodromie w ciągu 24h: Ralph Diseviscourt: 927,7km
 5. najwięcej km na krytym welodromie w ciągu 24h w kat. kobiety 50-59 lat: Anna Mei: 592,4km 
 6. HAMR: Amanda Coker: 139 296,3km przez rok
 7. HMMR: Alexandra Meixner: 13 330,5km przez miesiąc
 8. HWMR: Alexandra Meixner: 3953,1km przez tydzień

Warto tutaj wspomnieć, że Amanda Coker jest także posiadaczką zweryfikowanego przez WUCA rekordu Guinessa na najszybciej przejechane na rowerze 100.000 mil (160.934 km). Dokonała tego pomiędzy majem 2016 i czerwcem 2017 przejeżdżając ten dystans w 423 dni (średnia 236,41 mil – 380,47 km dziennie)! Pobiła tym samym aż o 77 dni należący do Tommy’iego Godwina rekord z lat 1939-1940 (500 dni).

Ustalenie zasad przez WUCA oraz certyfikacja rekordów, to narzędzie które zapewnia równą rywalizację w danej kategorii i porównywalność osiągnięć. Bez tego trudno byłoby mówić o rekordach w ogóle. Nie ma w tej chwili na świecie innej organizacji, która zajmuje się taką działalnością w odniesieniu do kolarstwa długodystansowego, oraz która posiada tak duże, bo kilkudziesięcioletnie doświadczenie w tym zakresie, oraz bazę setek rekordów. To dodaje rekordom certyfikowanym przez WUCA wiarygodności, a co za tym idzie – także prestiżu dla rekordzisty, który ma pewność, że podczas swojej próby mierzy się na równych zasadach z najlepszymi na świecie.

Czy wybraliście już swój wymarzony rekord do pobicia? Zapraszamy do rywalizacji na trasie Race Around Poland, podczas którego już dochodziło do bicia rekordów WUCA.

Foto: Damian Ługowski - Marko Baloh podczas RAP 2021

 • Autor: Mateusz Przygodzki
 • Data wpisu: 24.05.2024