WEŹ UDZIAŁ W MISTRZOSTWACH - CZYLI DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ CZŁONKIEM WUCA I JAK TO ZROBIĆ?

Czas czytania: około 4 minuty

WEŹ UDZIAŁ W MISTRZOSTWACH - CZYLI DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ CZŁONKIEM WUCA I JAK TO ZROBIĆ?

Jak już wiadomo z komunikatu World UltraCycling Association (WUCA) oraz z publikacji na naszej stronie w 2023 r. podczas trzeciej edycji Race Around Poland odbędą się pierwsze Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie (WUCA World Ultracycling Championship – WUCC). To pierwsza impreza tej rangi w kolarstwie szosowym w historii Polski i pierwsza tego typu na świecie organizowana przez uznaną, globalną organizację zrzeszającą ultrakolarzy. Dlatego nie dziwi, że wiadomość o jej organizacji przyciągnęła uwagę kolarzy z Polski oraz z całego świata. Niektórzy już się zarejestrowali do wzięcia udziału w Mistrzostwach, inni dopiero się zastanawiają.

Ponieważ warunkiem wzięcia udziału w WUCC jest posiadanie aktywnego członkostwa w WUCA, w tym krótkim materiale postaramy się przybliżyć tą organizację, co robi oraz wskazać jak najłatwiej zostać jej członkiem. Mamy nadzieję, że już za kilka miesięcy zobaczymy wielu z Was na starcie historycznego wydarzenia jakim są Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie! Zapraszamy.

O WUCA

World UltraCycling Association została utworzona 42 lata temu w USA.  Jest to jedyna działająca organizacja zrzeszająca ultrakolarzy z całego świata, oraz prowadząca działalność na skalę globalną. Jest organizacją typu non-profit – utrzymuje się ze składek członków. Jej celem jest prowadzenie działalności na rzecz globalnego rozwijania ultrakolarstwa jako sportu, ustalanie standardów dla osiąganych w ultrakolarstwie wyników, w tym rejestrowanych rekordów, zasad rywalizacji, a także organizacja współzawodnictwa, w tym w ramach określonych wydarzeń takich jak Puchar Świata, imprezy mistrzowskie, czy różnorakiego rodzaju wyzwania.

Na stronie WUCA (www.ultracycling.com) można sprawdzić aktualne atestowane przez organizację rekordy i zgłosić chęć ich pobicia (w 2021 r. zrobił to uczestnik RAP Arvis Sprude, który w ramach rywalizacji w wyścigu pobił jednocześnie rekord 7 dniowy WUCA (Highest Weekly Mileage Record – HWMR), można zobaczyć stan aktualnych rocznych rywalizacji w ramach Pucharu Świata, konkurencji czasowych (12/24 godziny) czy dystansowych, w tym tzw. „Year Rounder” którego uczestnicy rejestrują swoje przejechane w danym roku mile w różnych kategoriach (także indoor), a także zapoznać się z zasadami udziału w tych wydarzeniach. Wkrótce WUCA opublikuje zasady uczestnictwa w tych wyzwaniach w roku 2023.

CZŁONKOSTWO W WUCA

Członkostwo WUCA upoważnia do wzięcia udziału i zarejestrowania swojego uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach i wyzwaniach organizowanych przez organizacje. Niektóre z nich, w tym WUCC mają charakter mistrzowski i zwycięzcy otrzymują specjalne, oficjalne koszulki mistrzowskie.

Niezależnie od możliwości wzięcia udziału w różnego rodzaju rywalizacjach i zawodach, tylko członkowie WUCA mogą bić oficjalne rekordy rejestrowane przez tą organizację, oraz ustanawiać nowe. Lista rekordów jest długa i obejmuje między innymi rekordy dotyczące jazdy z punktu do punktu, na dystansach od 100 mil do 1000 mil (od 100 do 1000 km), trawersów określonych regionów lub krajów. Można też zgłosić WUCA nowy rekord, po otrzymaniu potwierdzenia ustanowić go i następnie śledzić jego losy lub zachęcać śmiałków do jego pobicia.

Ponieważ WUCA utrzymuje się ze składek członków, członkostwo wiąże się z opłatami. Aktualnie opłata wynosi 35 USD rocznie i jest taka sama dla wszystkich członków. Najłatwiej zostać członkiem rejestrując się na stronie WUCA w zakładce „Become a member”: https://www.ultracycling.com/user/registerNowi członkowie opłacający roczne członkostwo po 1 października br mają je rozszerzone automatycznie do 31 grudnia 2023.

Jesteśmy przekonani, że organizacja pierwszych Mistrzostw Świata w Ultrakolarstwie (WUCA World Ultracycling Championship) przyczyni się do wzrostu zainteresowania ultrakolarstwem w Polsce. Chcielibyśmy także aby wraz z tym, zwiększyła się obecność polskich kolarzy długodystansowych, a także kolarzy z regionu Europy Środkowej i Wschodniej w organizacjach takich jak WUCA. Dzięki temu ich głos będzie lepiej słyszalny. Dzięki znaczącemu uczestnictwu łatwiej będzie realizować działania  ukierunkowane na rozwój naszego sportu właśnie tutaj – w naszym regionie i kraju.

Do zobaczenia na Mistrzostwach!

  • Autor: Mateusz Przygodzki
  • Data wpisu: 24.09.2023