MISTRZOWIE ŚWIATA 2024 I NIE TYLKO – CZYLI POZNAJ NIEKTÓRYCH Z UCZESTNIKÓW RACE AROUND POLAND 2024!

Czas czytania: około 7 minut

MISTRZOWIE ŚWIATA 2024 I NIE TYLKO – CZYLI POZNAJ NIEKTÓRYCH Z UCZESTNIKÓW RACE AROUND POLAND 2024!

Pierwsze historyczne Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie, które rozgrywane były w ramach Race Around Poland w 2023 r. już za nami. Można bez chwili wahania orzec, że ciężar gatunkowy oraz ranga Mistrzostw spowodowały, że RAP był w 2023 r. najsilniej obsadzoną imprezą ultrakolarską na świecie. Czy w 2024 r. będzie podobnie? Kto na mecie wyścigu będzie się cieszył ze statuetki Mistrzyni lub Mistrza Świata 2024?

Edycja roku 2024 będzie wyjątkowa.

Po pierwsze, po raz kolejny w ramach Race Around Poland zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie, co oznacza, że oczy zawodników i miłośników tej wymagającej dyscypliny sportu ponownie spoczną latem w na mapie Polski.

Po drugie, po raz pierwszy World Ultra Cycling Association postanowiło docenić także kolarstwo długodystansowe w wersji bez wsparcia i przyznać statuetkę Mistrza Świata także w tej kategorii. To wspaniała wiadomość dla wszystkich kibiców i miłośników ultrakolastwa z Polski, ponieważ nie od dzisiaj wiadomo, że wśród najlepszych na świecie ultrakolarzy jeżdżących bez wsparcia jest wielu Polaków. Kto śledził przebieg zawodów w 2023 r. wie jak imponujący wynik osiągnął jeden z nich, czyli Krystian Jakubek, który zameldował się na mecie jako czwarty open, wyprzedzając pięciu poruszających się z pełnym wsparciem zawodników, w tym Mistrzynię Świata (kobiet) – Nicole Reist, oraz Mistrza Świata (50+) Joe Barra. Kto więc stanie na podium Mistrzostw Świata, po raz pierwszy w historii w tej nowej kategorii?

Dobrą tradycją Race Around Poland stało się to, że staramy się przybliżyć sylwetki naszych zawodników zainteresowanym, zanim jeszcze rusza oni na trasę wyścigu. Nie inaczej będzie w tym roku.

Na moment pisania tego tekstu listy startowe Race Around Poland 2024 r. to 55 zawodników z 11 krajów i trzech kontynentów.

Prezentację rozpoczniemy od pretendentów do tytułu Mistrza Świata w Ultrakolarstwie,  w kategorii ze wsparciem.

Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem, zawodnicy w tej kategorii poruszają się korzystając z pomocy minimum 1 oraz max. 2 pojazdów, przy czym: (i) w czasie trwania całego wyścigu uczestnik jest wspierany w każdym czasie przez min. Jeden pojazd i min. 2 osoby, a w przypadku dwóch pojazdów – minimum cztery osoby, oraz (ii) w przypadku gdy z jakiejkolwiek przyczyny uczestnik w danym momencie nie ma zapewnionego minimalnego wsparcia, zobowiązany jest do przerwania wyścigu do czasu jego uzupełnienia.

Tak jak i w roku ubiegłym, w kategorii ze wsparciem Mistrzostwa Świata zostaną rozegrane na pełnym dystansie 3600 km. statuetki Mistrzyni i Mistrza Świata zostaną przyznane zawodniczkom i zawodnikom podzielonym na kategorie poniżej oraz powyżej 50 roku życia.

Lista pretendentów obejmuje zarówno uczestników poprzednich edycji RAP, w tym w ramach Mistrzostw Świata, jak i zawodników którzy na trasie wyścigu staną po raz pierwszy:

Rainer Steinberger

Na trasie wyścigu zobaczymy między innymi po raz kolejny Rainera Steinbergera, aktualnego wicemistrza świata w Ultrakolarstwie (czas 167:28:03).

Rainer w 2021 r. zajął pierwsze miejsce w Race Across Italy (790 km) podczas którego były rozgrywane Mistrzostwa Europy WUCA. Imponujące resume Rainera obejmuje dodatkowo: dwukrotne zwycięstwo w Race Around Austria (2019, 2020), zwycięstwo w Race across Germany (2019), dwukrotnie nieoficjalne mistrzostwo świata i pierwsze oraz trzecie miejsce open w „Glocknerman”, pierwsze miejsca w: Velofondo 24 h (2017) 24 h „Schinderai”, Rad am Ring (2016) (nowy rekord trasy), Race Around Slovenia (2015) w sztafecie z Perrem Bischofem (2015). W 2020 r. wskazywany przez Christopha Strassera organizatorom RAAM jako pretendent do zdobycia trofeum Race Across America. To kolejny zawodnik z szerokim doświadczeniem sportowym. Przygodę zaczynał w sztukach walki, potem zainteresował się triatlonem i brał udział w zawodach na dystansie Ironman w wielu miejscach na świecie.

Philipp Kaider

Z niecierpliwością oczekujemy startu Mistrza Świata w jeździe 24 godzinnej 2022 Philippa Kaidera – młodego austriackiego zawodnika, który w 2022 r. wziął udział w Mistrzostwach Świata w kolarstwie ultra w kategorii 24-godzinnej jazdy indywidualnej na czas w Borrego Springs w Kalifornii i zdobył tytuł mistrza świata z przejechanym w 23 godziny i 42 minuty dystansem 856 kilometrów (531 mil). Philipp Kaider jest tym samym jednym z zaledwie dwóch zawodników, którzy przekroczyli w tej konkurencji podczas zawodów dystans 850 kilometrów i jednym z jedenastu zawodników, którzy osiągnęli dystans 500 mil. Warto dodać, że aktualny Mistrz Świata w tej konkurencji Stanislav Vertovsek w 2023 r. w Borrego Springs uzyskał słabszy wynik przejeżdżając 523 mile w czasie 23 godziny i 52 minuty.

Philipp jest specjalistą od jazdy 24 godzinnej indywidualnie i w sztafecie i w tej dyscyplinie zdobył już wcześniej Puchar Niemiec (2018). Niezależnie od tego wielokrotnie startował indywidualnie i w sztafecie w Race Around Austria (2021 r. – pierwsze miejsce i indywidualny rekord trasy 1500 km, 2022 r. drugie miejsce, 2017 – pierwsze miejsce dla sztafety dwuosobowej) oraz Race Around Niederösterreich (2021, 2020  – drugie miejsce).

Philip pojawił się na liście startowej RAP w ubiegłym roku, ale jednak nie wystartował.

David „Riki“ Richtarić

Reprezentant klubu kolarskiego Sił Zbrojnych Słowenii, kilkukrotnie wybranego najlepszym wojskowym sportowcem roku.

David to także zawodnik zeszłorocznych MŚ, w których otarł się o podium ulegając po pasjonującej walce o trzecie miejsce utytułowanemu Łotyszowi – Arvisowi Sprude i meldując się na mecie niecałe 7 godzin po nim z czasem 193.20:42.

David to także łowca tytułów. Jest uczestnikiem najbardziej prestiżowych zawodów ultrakolarskich w Europie, w których zajmował wysokie lokaty. Trzy razy uczestniczył w Race Around Austria, w tym wygrał ten wyścig raz (2009), oraz zajął drugie miejsce rok później. Na liście startów są także m.in. Race Across the Alps, Race Around Slovenia, 24 h Montello, Race Across Italy a w ubiegłym roku zwyciężył także w Race Around Denmark 1600 km. Riki to także biegacz górski i maratończyk. Biega maraton poniżej 2 godzin i 30 minut (2:27)!

Paweł Woronowicz

Po raz kolejny na trasie wyścigu w tej kategorii zobaczymy także reprezentanta Polski Pawła Woronowicza, który  w 2023 r. musiał zakończyć rywalizację po osiągnięciu drugiego punktu kontrolnego. Trzymamy kciuki za jego start w tym roku!

Philippe May  (kat 50+)

Philippe Maya nie trzeba przedstawiać fanom ultrakolarstwa w Polsce. Ten uczestnik RAP 3600 solo supported w roku 2022 zapisał się w pamięci organizatorów, uczestników oraz kibiców dzięki heroicznej walce jaką stoczył ze sobą dojeżdżając do Punktu Kontrolnego 1800 km po tym jak doznał urazu będąc potrąconym na trasie wyścigu w Zakopanem.

Szefowa ekipy Phillippe’a tak podsumowała wtedy ten start: https://racearoundpoland.pl/aktualnosci/od-czego-zaczyna-zawodnik-ktory-podsumowuje-jedna-z-najbardziej-epickich-przygod-w-swojej-karierze-kolarskiej

Philippe to także narciarz szybkościowy i jedna z niewielu osób na świecie, która może poszczycić się przekroczeniem bariery 250 km/h na nartach. Zwyciężył także legendarny wyścig Race Across America (RAAM) jadąc w sztafecie z uczestnikiem Mistrzostw Świata na RAP 2023 – Giovannim Prosperim (czas na mecie 244:01:02).

Czekamy na finalne potwierdzenie startu przez Phillippe, które ma nadejść w najbliższych dniach.

Na liście startowej zobaczymy także reprezentantkę Polski i jedyną na razie kobietę – Małgorzatę Rajczybę, przedstawiciela Indii Nayana Jaina, kolejnego finiszera RAAM – Kurta Matzlera (kat. 50+) oraz kolejnego reprezentanta Polski – Mirosława Paździorę, także uczerstnika ubiegłorocznych zmagań.

Korzystając z okazji, zespół organizacyjny Race Around Poland składa wszystkim uczestnikom, także tym, którzy dopiero pojawią się na liście startowej, oraz ich rodzinom – dużo zdrowia, wytrzymałości oraz sukcesów w Nowym 2024 roku!

Foto: Tomasz Ginter: RAP 2023 - David "Riki" Richtarić

  • Autor: Mateusz Przygodzki
  • Data wpisu: 25.06.2024