MISTRZOWIE ŚWIATA 2024 I NIE TYLKO – CZYLI POZNAJ NIEKTÓRYCH Z UCZESTNIKÓW RACE AROUND POLAND 2024 - CZĘŚĆ DRUGA

Czas czytania: około 4 minuty

MISTRZOWIE ŚWIATA 2024 I NIE TYLKO – CZYLI POZNAJ NIEKTÓRYCH Z UCZESTNIKÓW RACE AROUND POLAND 2024 - CZĘŚĆ DRUGA

Kilka dni temu [link] przedstawiliśmy Wam znajdujących się na liście startowej pretendentów do tytułów Mistrzyń oraz Mistrzów Świata przygotowujących się do startu w najbardziej tradycyjnej z ultrakolarskich kategorii mistrzowskich – solo ze wsparciem.

Jak już informowaliśmy, Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie w roku 2024 r. będą wyjątkowe także pod tym względem, że po raz pierwszy o tytuł nadawany przez World Ultra Cycling Association będzie można się ubiegać także w kategorii solo bez wsparcia, co oznacza, że dostęp do współzawodnictwa o najwyższe laury w kolarstwie długodystansowym uzyskają także niezwykle utalentowani i mocni zawodnicy, w tym Polacy, uprawiający wyłącznie tą odmianę tego sportu.

Tak jak w roku ubiegłym, dla kategorii ze wsparciem, w przypadku zawodników poruszających się bez pomocy w 2024 r. Mistrzostwa Świata zostaną rozegrane na pełnym dystansie 3600 km. Statuetki Mistrzyni i Mistrza Świata zostaną przyznane zawodniczkom i zawodnikom podzielonym na kategorie poniżej oraz powyżej 50 roku życia.

Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem w kategorii „solo unsupported” uczestnik pokonuje trasę samodzielnie, bez możliwości korzystania z pomocy i współpracy z innymi uczestnikami, lub członkami ich zespołów. Podczas trwania Wyścigu może korzystać ze stacjonarnej zorganizowanej lub przypadkowej pomocy osób z zewnątrz. Nie może korzystać ze zorganizowanej pomocy mobilnej w żadnej postaci.

W tym materiale chcielibyśmy przybliżyć sylwetki pretendentów do tytułów pierwszych w historii Mistrzyń i Mistrzów Świata WUCA w kategorii solo bez wsparcia. Na liście startowej w tej kategorii znajduje się wielu wspaniałych sportowców, w tym prawdziwych weteranów RAP i jednych z najbardziej rozpoznawalnych postaci ultrasportu w naszym kraju. Kto z nich wzniesie w górę ręce w tryumfalnym geście na mecie w Warszawie?

Jarosław Kedziorek i Robert Woźniak

Na starcie w Obórkach ponownie pojawi się niezrównany tandem Jarosława „Kuriera” Kedziorka oraz Roberta Woźniaka! To prawdziwi weterani RAP, każdy z nich wystartował w wyścigu w sumie trzy razy (w 2021 r. Jarek startował w tandemie z Patrycją Kuter) odnosząc duże sukcesy. Jarek w 2021 r. zwyciężył w kategorii bez wsparcia wyprzedzając na mecie Kamila „Cyklokota” Kotkowskiego, a Robert dwukrotnie zajął trzecie miejsce.

Steff Wagner

W 2024 r. ponownie przywitamy reprezentanta Austrii Steff’a Wagnera, który w 2023 r. uległ nieznacznie fenomenalnemu zwycięzcy kategorii Krystianowi Jakubkowi z Polski i zameldował się na mecie w czasie 202:39:40. Czy pod nieobecność Krystiana w tym roku sięgnie po Mistrzostwo?

Aleš Vaníček

Kolejnym zawodnikiem, którego będziemy mieli przyjemność gościć ponownie jest Aleš Vaníček, reprezentant Czech, samorządowiec i organizator imprez ultra w swoim kraju. Zapamiętaliśmy go między innymi z walki jaką stoczył z awariami sprzętu w edycji 2022, które w końcu pogrzebały jego nadzieje na ukończenie pełnej pętli RAP. Mamy nadzieję, że w 2024 r. los okaże się dla niego łaskawszy.

Piotr Kuryło

Wśród pretendentów do Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie, na liście startowej  znajduje się także osoba szczególna – jest to Piotr Kuryło, którego nazwisko do tej pory nie było kojarzone z ultrakolarstwem, chociaż to ultra wyczynowiec o imponującym dorobku!

Piotr Kuryło - to postać, którego osiągnięcia wypełniłyby niejeden tekst, dlatego być może poświęcimy mu osobny artykuł w przyszłości by bardziej przybliżyć jego sylwetkę, tymczasem wspomnimy tylko, że:

W 2011 r. przebiegł wokół kulę ziemską (przez Europe, USA i Rosje – razem ok. 20 tys km!);

Czterokrotnie uczestniczył w Spartathlonie - prawdziwym biegu maratońskim na dystansie 246 km z Aten do Sparty, a w 2007 r. zajął w nim 2 miejsce ulegając tylko legendarnemu ultrabiegaczowi z USA Scottowi Jurkowi;

Przebiegł także Polskę ze wschodu na zachód, z północy na południe, biegł z Augustowa w Polsce do Grecji, z Fatimy w Portugalii do Studzienicznej w Polsce, a to tylko niektóre z jego wyczynów!

Andrzej Tercjak, Jonas Majerski i Kazimierz Kosiński

Wszyscy trzej panowie w 2023 r. ukończyli pełen dystans 3600 km jadąc solo bez wsparcia, przy czym Andrzej Tercjak zameldował się na mecie z czwartą lokatą oddając trzecie miejsce i podium tylko niezwykle szybkiemu i dużo młodszemu Cezaremu Wójcikowi. Jonas Majerski, Amerykanin z polskimi korzeniami mieszkający w Arabii Saudyjskiej ukończył wyścig z 12 lokatą.

Łukasz Łapa i Justyna Krygier

Łukasz Łapa, po zajęciu bardzo dobrego 2 miejsca na dystansie ½ RAP z metą w Szklarskiej Porębie, w edycji 2024 r. nabrał apetytu i postanowił się zmierzyć z pełnym dystansem, tym samym biorąc po raz pierwszy udział w Mistrzostwach Świata. Witamy także ponownie Justyne Krygier, uczestniczkę poprzednich edycji.

Foto: Andrzej Seta (Robert Woźniak i Jarosław Kędziorek na mecie RAP 2023)

  • Autor: Mateusz Przygodzki
  • Data wpisu: 25.06.2024