NA ROWERZE DO CHMURY, CZYLI Z HOSTERAMI JESZCZE BARDZIEJ ZMNIEJSZAMY NASZ ŚLAD WĘGLOWY

Czas czytania: około 4 minuty

NA ROWERZE DO CHMURY, CZYLI Z HOSTERAMI JESZCZE BARDZIEJ ZMNIEJSZAMY NASZ ŚLAD WĘGLOWY

Dla osób aktywnie uprawiających sporty na świeżym powietrzu takie jak kolarstwo szosowe, bieganie terenowe, czy górskie, możliwość wyjścia z samochodu, wyjazdu poza zatłoczone i zanieczyszczone miasto i przemierzania kilometrów na nogach, lub na napędzanym siłą mięśni sprzęcie to absolutnie podstawowa potrzeba. Wiele z takich osób korzysta z rowerów, czy nóg także w miastach, preferując taki rodzaj przemieszczania się, od stania w korkach i poszukiwania miejsc do parkowania. Pewnie niewiele z takich osób przy okazji myśli o tym, że ich codzienna rutyna, czy trening przyczynia się do zmniejszania emisji dwutlenku węgla, tymczasem jak wynika z opisanych na stronach czasopisma „Global Environmental Change” badań wybór aktywnego sposobu przemieszczania się może ograniczyć indywidualne emisje CO2 pochodzące z transportu nawet o jedną czwartą! Naukowcy wykazali, że osoby, które na zaledwie jedną podróż dziennie przesiądą się z samochodów na rowery, ograniczą swój roczny ślad węglowy o około 0,5 tony, co stanowi znaczą część średnich emisji CO2 per capita[1].

Oczywiście można iść dalej, jak już pisaliśmy w naszym komunikacie oraz przy relacji z objazdu trasy w tegorocznej edycji Race Around Poland staramy się położyć jak największy nacisk na promowanie rozwiązań przyczyniających się do redukcji emisji dwutlenku węgla.  

Jazda na rowerze, zamiast samochodem, oraz wybór auta zasilanego energią elektryczną, zamiast spalinowego, to jednak nie wszystko co można zrobić aby zredukować nasz ślad węglowy.

Poza wyrobieniem sobie nawyku wyłączania nieużywanych urządzeń elektrycznych, czy wyciągania sterczących w gniazdkach ładowarek sprzętu oraz zaaplikowaniem o dotacje na instalację PV, można osiągnąć znaczące efekty także w innych obszarach, o których mniej się mówi. Niewiele osób wie, że według badań firmy 451 Research, należącej do światowego giganta - S&P Global, do których dotarł nasz Partner Technologiczny przenosząc infrastrukturę IT naszej firmy do chmury obliczeniowej, możemy zmniejszyć ślad węglowy przedsiębiorstwa aż o 88% w przypadku migracji do chmury Amazon Web Services, oraz nawet 93% w przypadku analogicznej technologii oferowanej przez Microsoft Azure! Te wyniki są oczywiście pochodną bardzo wysokiej efektywności chmury (3,6 raza wyższa od lokalnych serwerów) oraz tego, że, jak wynika z badań, możliwości przeciętnego, lokalnego serwera, wykorzystywane są średnio w 18%. Ale to nie wszystko. Jak piszą Hostersi: „Platforma Google Cloud już w 2007 roku zadeklarowała swoją neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, a do 2030 roku zobligowała się, do korzystania w swoich centrach danych na całym świecie wyłącznie z energii wolnej od emisji CO2. Podobne zobowiązania podjęły chmury Microsoft Azure i Amazon Web Services. Centra danych Microsoft Azure do 2025 roku mają być zasilane w 100% z energii odnawialnej. Platforma zobligowała się również, że 5 lat później będzie zwracać do środowiska więcej wody niż zużyje na własne potrzeby, a rozbudowując swoją infrastrukturę, nie wytnie ani jednego drzewa.” Globalny lider branży, AWS zadeklarował dodatkowo pełną neutralność węglową do 2030 roku przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności swojej infrastruktury. Według deklaracji giganta, efektywność ta ma pozwolić migrującym do chmury korporacyjnym, lokalnym, centrom danych zmniejszyć emisję CO2 o 400-1000 ton!

Poza ewidentnym aspektem ekologicznym, chmura ma także wiele innych zalet, o których niech opowiadają specjaliści. Bez problemu znajdziecie także odpowiednie materiały w sieci. W razie potrzeby nasi Partnerzy z firmy Hostersi pomogą opracować strategię migracji do chmury uwzględniającą potrzeby, analizę kosztów, sposób dostępu do danych i ich bezpieczeństwa. Pomogą również dobrać odpowiedni zestaw usług w chmurze, zapewniających maksymalną efektywność zaproponowanego i wdrażanego rozwiązania.

Na trasie tegorocznej edycji Race Around Poland chmur pewnie nie zabraknie, tak jak i wspaniałych widoków – cieszymy się, że jadą z nami także eksperci od redukcji emisji dwutlenku wegla!

[1] https://www.ox.ac.uk/news/2021-02-02-get-your-bike-active-transport-makes-significant-impact-carbon-emissions

  • Autor: Mateusz Przygodzki
  • Data wpisu: 19.05.2024