W OCZEKIWANIU NA NOWYCH MISTRZÓW (cz.1)

Czas czytania: około 3 minuty

W OCZEKIWANIU NA NOWYCH MISTRZÓW (cz.1)

Już tylko niespełna dwa miesiące czekają nas do startu drugich Mistrzostw Świata w Ultrakolarstwie podczas czwartej edycji Race Around Poland. Już poprzednia edycja dostarczyła fanom ultrakolarstwa olbrzymiej dawki emocji, jednak patrząc na listę startową, trzeba przyznać, że tegoroczna zapowiada się równie, lub jeszcze bardziej ekscytująco!

Konia z rzędem temu, kto przewidzi jak przebiegnie rywalizacja i kto zostanie Mistrzem, lub Mistrzynią Świata w 2024 r. Na starcie wyścigu, który odbędzie się w sobotę 6 lipca 2024 r., zobaczymy bowiem między innymi:

  1. aktualną Mistrzynię Europy, Szwajcarkę Isę Pulver, która już pokazała, że rywalizacja z najlepszymi mężczyznami nie jest dla niej najmniejszym problemem zgarniając w zeszłym roku pierwsze miejsce open w kategorii solo na legendarnym Race Across America (RAAM), pokonując w tej rywalizacji pierwszego z mężczyzn, aktualnego lidera Pucharu Świata World Ultra Cycling Association, oraz zwycięzcy i rekordzisty trasy Race Around Denmark 2024 – Polaka Marka Rupińskiego;
  2. rekordzistę w jeździe 24 godzinnej „Outdoor Track 24 hours”, Luksemburczyka Ralpha „Dizzy” Diseviscourt’a, którego imponująca lista osiągnięć obejmuje m.in. zwycięstwo w Race Across France, Race Across Belgium, dwukrotne zwycięstwo w Tortour, czy drugie miejsce w RAAM.

Po raz kolejny na polskich asfaltach zobaczymy także m.in. reprezentanta RFN, głodnego zwycięstwa aktualnego Wicemistrza Świata w Ultrakolarstwie Rainera Steinbergera, o którym pisaliśmy już tutaj. Najwyższy stopień podium ominął go w 2023 r. o włos, czyli cztery godziny, które dzieliły go do zdobywcy tytułu Mistrzowskiego – Szweda Jimmiego Ronna. Jesteśmy pewni, że przyjeżdża do Polski z myślą o odebraniu statuetki utytułowanemu reprezentantowi Szwecji.

Coś do udowodnienia w tym roku ma także reprezentujący Słowenię David „Riki” Rihtarić, który po fascynującej walce musiał uznać w 2023 r. wyższość Łotysza Arvisa Sprude, który zajął trzecie miejsce. David jest aktualnie w świetnej formie i kilka dni temu zdobył Wicemistrzostwo Europy w kategorii wiekowej do lat 50 podczas Race Across Italy. Sylwetkę Rikiego też już przedstawialiśmy we wcześniejszych publikacjach.

Nie bez szans w tym gronie będą reprezentantki i reprezentanci Polski, w tym aktualna Wicemistrzyni Świata, finiszująca jako 7 zawodniczka open podczas Mistrzostw w 2023 r. – mieszkanka Lędzin w woj. Śląskim Aneta Lamik.  

Czy zobaczymy więc tryumf powracających mistrzów, znających już lokalne uwarunkowania oraz trasę, czy też pogodzą ich RAPowi debiutanci? Zobaczymy już za dwa miesiące!

Trzeba nadmienić, że wyjątkowo ciekawie będzie w tym roku wyglądać także współzawodnictwo w tradycyjnie najmocniej obsadzonej przez Polaków i Polki kategorii bez wsparcia (solo unsupported), która na koronnym dystansie RAP – 3.600 km w tym roku PO RAZ PIERWSZY W HISTORII została także uznana przez WUCA za kategorię mistrzowską – w 2024 r. zatem po raz pierwszy zostaną także przyznane statuetki mistrzowskie dla zwyciężczyń i zwycięzców także w tej kategorii. Biorąc pod uwagę świetne występy Polaków w ubiegłych latach, w tym zdumiewający występ Krystiana Jakubka, który zameldował się na mecie w rekordowym czasie lekko przekraczającym 191 godzin na czwartym miejscu open wyprzedzając większość wspieranych zawodników i zawodniczek, uważamy, że Polacy mają wielkie szanse na zdobycie w 2024 r. statuetek w kategorii solo unsupported. Kto to będzie? Przekonamy się niebawem. Więcej na temat zawodników z tej kategorii – w kolejnym artykule.

Foto: Damian Ługowski

  • Autor: Mateusz Przygodzki
  • Data wpisu: 25.06.2024