Ultra pomaganie

Czas czytania: około 4 minuty

Ultra pomaganie

Dla większości uczestników wydarzenia sportowe o charakterze wytrzymałościowym, takie jak zawody ultrakolarskie, czy biegi ultra to przede wszystkim okazja do zmierzenia się z własnym organizmem, własnymi ograniczeniami i możliwość przetestowania własnych granic. To sprawia, że tradycyjnie pojmowane współzawodnictwo, choć ważne, często schodzi na dalszy plan, walka toczy się w głowach zawodników a upragnionym trofeum jest po prostu medal lub koszulka finiszera zawodów. Jednocześnie walka ta jest często rozciągnięta w czasie i mierzalna imponującą liczbą przejechanych na rowerze, czy przebiegniętych kilometrów, różnic wzniesień czy innych parametrów. Możliwość śledzenia tych zmagań, świadomość tego, że sportowcy dokonują rzeczy niedostępnych dla zwykłych wyjadaczy chleba powoduje, że bardzo często przygoda ze sportem wytrzymałościowym tworzy warunki do powstawania różnego rodzaju akcji i zbiórek charytatywnych. Tak zaczynał swoją przygodę z ultrakolarstwem np. Joe Barr, który zaczął jeździć długie dystanse chcąc zbierać fundusze na walkę z rakiem.

Jako organizatorzy Race Around Poland staramy się sami wspierać różnego rodzaju akcje charytatywne, brać w nich udział czy także zachęcać naszych uczestników do ich prowadzenia. Jeżeli tylko macie pomysł na to, jak wykorzystać swój udział w RAP dla słusznej sprawy – daj nam znać, pomożemy Twoją akcję rozpropagować! Udostępnimy Ci miejsce na naszej stronie, gdzie będziesz mógł opowiedzieć o swojej akcji i dotrzeć do jak największej ilości potencjalnych zainteresowanych.

Jak być może wiecie, Race Around Poland został także partnerem akcji „Filipowe Kilometry”, której celem jest łączenie rywalizacji sportowej z propagowaniem wiedzy o autyzmie wśród dzieci oraz walce z autyzmem, poprzez wsparcie rehabilitacji osoby chorej. Od tego czasu każdy uczestnik ma świadomość, że biorąc udział w RAP wspiera tę akcję a my jako organizatorzy wpłacimy na rachunek akcji kwotę uzależnioną od ilości przejechanych przez uczestników kilometrów podczas wyścigu. 

Dzisiaj oddajemy głos twórcy tej akcji oraz człowiekowi, który od lat inspiruje tysiące amatorów kolarstwa w Polsce do wspólnego pokonywania własnych barier i przemierzania Filipowych Kilometrów:

KILOMETROWA WALKA Z AUTYZMEM

Filip to uśmiechnięty 11-stolatek. Jego roześmiana buzia ukrywa jednak problemy, z którymi zmaga się na co dzień. Głównym z nich jest autyzm, który sprawia, że Filip jest dzieckiem wyjątkowym. Dlatego też, ojciec głównego bohatera wpadł na wyjątkowy pomysł - stworzenia akcji, która nie będzie zwykłą zbiórką datków, ale będzie codziennym wyzwaniem, motywacją do działania i pokonywania siebie. Rodzice Filipa nie traktują autyzmu jak wyroku.

- Nie ukrywamy, iż jest to przeciwnik bardzo ciężki i trudny do rozpracowania, a przede wszystkim ogromnie wymagający. Dlatego też w głowie ojca dziecka zrodził się pomysł, by wystartowała akcja "Filipowe Kilometry". Cel? Prosty! Dołącz do klubu w aplikacji Strava, pokonuj siebie, swoje własne bariery tak, jak codziennie robi to Filip. Przemierzaj filipowe kilometry - dla osób, które pokonają dystans 1503 kilometry, Filip przekaże pamiątkowy medal akcji. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, w pięciu edycjach akcji wzięło udział ponad 30 tysięcy uczestników. Efekt? 45 MILIONÓW FILIPOWYCH KILOMETRÓW !!!

- Cała akcja nie udała by się, gdyby nie zaangażowanie wszystkich ludzi biorących udział w akcji. To oni popchnęli akcję do przodu, wlewając w nasze serca nadzieję - mówi tata Filipa, Dawid. To nie koniec ambitnych planów rodziny Salamon.

W dniu 24 lipca br. z Warszawy wyruszam dla Filipa w kolejną kolarską podróż. Tym razem biorę udział w dotychczas najdłuższym organizowanym w naszym kraju wyścigu kolarskim "Race Around Poland", w czasie którego będę promował szóstą edycję naszej akcji- tłumaczy Dawid Salamon.

Wszystkie datki darczyńców trafiają na konto Filipa w Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą" i są w 100 % przeznaczone na jego bieżącą terapię i rehabilitację.

Tata Filipa jest finisherem m.in. Ultramaratonu Bałtyk - Bieszczady Tour, Ultramaratonu Endurance Gravel Race Pomorska 500, Ultramaratonu Piękny Wschód, 2-krotnie ukończył Ultramaraton Tour de Silesia. Ponadto razem ze swoimi Przyjaciółmi promując akcję Filipowe Kilometry przejechał na rowerze Polskę dookoła w roku 2018. Rok później przez Czechy, Niemcy, Austrię, Włochy na rowerze dotarł do Rzymu.

Tekst powstał we współpracy z Dawidem Salamonem

  • Autor: Mateusz Przygodzki
  • Data wpisu: 03.08.2021