RIDE FOR JURE ROBIĆ

Czas czytania: około 2 minuty

RIDE FOR JURE ROBIĆ

Jak donosił New York Times w 2006 r. każdego roku objeżdżał na rowerze kulę ziemską. Jego codzienny trening obejmujący jazdę na rowerze, oraz inne rodzaje aktywności fizycznej, trwał od 6 do 10 godzin. Był jednym z najwybitniejszych ultrakolarzy w historii, pięć razy wygrał Race Across America i był niekwestionowanym królem tego wyścigu zanim pałeczkę po nim przejął Christoph Strasser.

O jego odporności na deprywację snu oraz umiejętności przesuwania granic ludzkiej wytrzymałości krążyły legendy. Przez niektórych zwany „maszyną” przez przyjaciół „Zwierzem” (the Animal) od czasu do czasu, serwował sobie 48 godzinny wyczyn polegający na 24 godzinnej jeździe, 12 godzinnej przerwie i 12 godzinnym treningu.

Gdyby żył, 10 kwietnia 2021 r. wkroczyłby w 55 rok życia.

24 września 2010 r. trenował na górskiej drodze w miejscowości Plvavski Rovt, w rodzinnej Słowenii i przygotowywał się do startu w Crocodile Trophy w Australii, który miał się odbyć miesiąc później. Zginął w czołowym zderzeniu z samochodem ciężarowym i przeszedł do legendy.

10 kwietnia 2021 r. w sobotę, jego przyjaciele, uczestnicy RAAM, fani oraz ci, dla których był oraz jest wciąż inspiracją postanowili uczcić jego pamięć organizując 12 godzinny wirtualny rajd – „RIDE FOR JURE ROBIĆ”. Wydarzenie będzie transmitowane w programie OHIO RAAM Show, i rozpocznie SAS Team oraz inny wybitny ultrakolarz – Chris „Hoppo” Hopkinson prowadząc pierwsze 100 km oraz startując w godzinach porannych czasu GMT. W wydarzeniu zapowiedzieli już swój udział kolarze z Europy (Słowenia, Wielka Brytania, Irlandia, Polska, Niemcy, Włochy) oraz z USA, Kanady, Australii Indii, Indonezji czy Dubaju. Szczegóły wydarzenia znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/events/191713815800436

Wśród organizatorów i uczestników nie mogło zabraknąć teamu Race Around Poland oraz Spiegel Bikes Poland – dołączcie do nas i pojedźmy z Jure!

  • Autor: Mateusz Przygodzki
  • Data wpisu: 03.08.2021