Race Around Poland wyścigiem kwalifikacyjnym do Race Across America!

Czas czytania: około 5 minut

Race Around Poland wyścigiem kwalifikacyjnym do Race Across America!

Jak już informowaliśmy w komunikatach dostępnych w mediach społecznościowych, Race Around Poland został uznany za „RAAM-Style Road Race” a tym samym za wyścig kwalifikacyjny do Race Across America, jednego z najdłuższych, najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych wyścigów ultrakolarskich na świecie!

To organizowane od 1982 r. wydarzenie (wtedy jeszcze jako „Great American Bike Race”) to bezetapowy wyścig kolarski przez 12 stanów, na dystansie 3.000 mil (ok. 4.800 km), z koniecznością pokonania ponad 170.000 stóp (ok. 51.800 m) przewyższeń w ciągu maksymalnie 9 dni (zespoły) oraz 12 dni (solo). Dla porównania: Tour de France w 2020 r. był rozgrywany na trasie 21 etapów, oraz dystansie 3470 km, czyli ok. 30% krótszym, a łączna suma przewyższeń wszystkich etapów wyniosła ok. 153.000 stóp (ok. 46.500 m), czyli mniej więcej 10% mniej niż w RAAM, przy tym do pokonania mniej więcej w czasie o połowę dłuższym niż RAAM ….

Startując w Oceanside Kalifornia oraz kończąc w Annapolis Maryland kolarze pokonują trasę od zachodniego do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych po drodze przekraczając kilka stref klimatycznych (od śródziemnomorskiej, przez pustynną i półpustynną oraz alpejską aż po oceaniczną na wschodnim wybrzeżu), trzy pasma górskie: Sierra, Góry Skaliste oraz Appalachy, cztery z największych amerykańskich rzek oraz jedne z najsławniejszych atrakcji USA, takich jak pustynie Mojave oraz Sonora, Monument Valley, Wielkie Równiny czy Gettysburg. To wielkie i wspaniałe zarazem wyzwanie przyciągnęło w ciągu swojej historii uczestników z 35 krajów świata. Organizatorzy oceniają, że każdego roku na trasie RAAM reprezentowanych jest każdorazowo ok. 20 państw. Historia wyścigu obfitowała w wydarzenia ekscytujące i tragiczne. Nie obyło się bez wypadków śmiertelnych z udziałem poruszających się drogami, którymi wiedzie trasa wyścigu, pojazdów jednak wielu finiszerów wracało i wraca nadal aby stanąć po raz kolejny na starcie w Oceanside i poczuć ten dreszcz emocji jaki daje tylko i wyłącznie perspektywa wzięcia udziału i zapisania się po raz kolejny w historii najbardziej wymagającej imprezy ultrakolarskiej na świecie. Od 2011 r. niekwestionowanym królem RAAM jest Christoph Strasser, który w latach 2011 – 2019 oddał palmę pierwszeństwa tylko trzy razy (przy czym zwyciężał ostatnio trzy razy z rzędu), oraz który pokonując trasę wyścigu w 7 dni 15 godzin i 56 minut w 2014 r. ustanowił także niepobity do tej pory rekord trasy w kategorii solo.

Partnerem RAAM od lat jest marka Spiegel Bikes, na której rowerach ścigają się jedni z najlepszych ultrakolarzy na świecie, w tym wielokrotni finiszerzy RAAM i rekordziści świata w różnych kategoriach: Marko Baloh, Joe Barr czy Chris „Hoppo” Hopkinson. Ta specjalizująca się w ramach przystosowanych do szybkiej jazdy na długich dystansach marka została także partnerem Race Around Poland. Na swoim rowerze Spiegel Bikes San Marino Marko Baloh ustanowił w 2019 r. nowy rekord Race Accros America w kategorii wiekowej 50-59 wynoszący 9 dni 16 godzin i 57 minut! Ze współpracy Spiegel Bikes z RAAM powstał wzór oficjalnej ramy San Marino z charakterystycznym malowaniem nawiązującym do logo wyścigu. Wszyscy mogą zamówić taką ramę, także w Polsce, ale tylko osoby które wyścig ukończyły mogą ją zamówić spersonalizowaną z informacją dotycząca czasu w jakim ukończyły RAAM.

Brzmi zachęcająco? Organizatorzy zapraszają zarówno zawodowców jak i amatorów, ale oczywiście nie wystarczy sam pomysł i chęć wzięcia udziału w legendarnym wyścigu.

By wziąć udział w RAAM, należy się przede wszystkim odpowiednio przygotować fizycznie i psychicznie oraz te przygotowania zaplanować. Zainteresowanych odsyłamy do serii artykułów, które publikowaliśmy na stronie, w których jedyny polski finisher RAAM w kategorii solo - Remigiusz Siudziński opisywał swoją drogę do startu, od pomysłu, aż po powrót z upragnionym medalem oraz koszulką do Polski.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że generalnie jedynie drużyny 2, 4 lub 8 osobowe mogą wziąć udział w RAAM bez dodatkowych wymogów kwalifikacyjnych, a kolarze chcący wystartować w kategorii solo muszą zdobyć kwalifikację.

Jednym ze sposobów uzyskania kwalifikacji do wzięcia udziału w RAAM jest ukończenie w limicie jednego z opublikowanych na stronie raamrace.org tzw. „RAAM Style” RAAM Qualifaying Races, których lista obejmuje niecałe 40 pozycji, z których tylko jeden jest zlokalizowany w Polsce. To Race Around Poland!

Mamy wszystko czego potrzeba abyś mógł przygotować się i wystartować w legendarnym wyścigu RAAM:

  1. Wiedzę polskiego finishera RAAM Remigiusza Siudzińskiego, który może Ci pomóc w przygotowaniach oraz planowaniu startu;
  2. Przetestowany na długich dystansach sprzęt oraz ubranie kolarskie;
  3. Możliwość zdobycia kwalifikacji w Polsce!

Czy czujesz, że chciałbyś osiągnąć więcej, pojechać dalej i przeżyć przygodę życia? Od teraz możesz ją zacząć na linii startu Race Around Poland!

Zapraszamy!

  • Autor: Mateusz Przygodzki
  • Data wpisu: 23.04.2024