POZNAJ NIEKTÓRYCH Z UCZESTNIKÓW EDYCJI 2023 – cz. 2

Czas czytania: około 6 minut

POZNAJ NIEKTÓRYCH Z UCZESTNIKÓW EDYCJI 2023 – cz. 2

Odzew z jakim spotkał się poprzedni materiał dotyczący zawodników, którzy już za kilka miesięcy wezmą udział w Mistrzostwach Świata w Ultrakolarstwie podczas trzeciej edycji Race Around Poland potwierdził, że warto przybliżać ich sylwetki i dokonania, przyczyniając się także w ten sposób do popularyzacji kolarstwa długodystansowego. Tak jak pisaliśmy w pierwszej części materiału, poza silną reprezentacją Polski na trasie dookoła naszego kraju zobaczymy zawodników z Brazylii, Indii, USA, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji oraz Serbii i Łotwy. Do ciągle wydłużającej się listy dołączyli teraz także zawodnicy z Austrii, Włoch oraz Słowenii!

Do końca zapisów zostało jeszcze sporo czasu, więc jesteśmy pewni, że to dopiero początek i listy startowe edycji 2023 r. ugoszczą jeszcze niejednego uczestnika, w tym wielu ze ścisłej światowej czołówki kolarstwa długodystansowego.

Kto zostanie Mistrzem Świata?

Na liście startowej Mistrzostw Świata, obok opisanych wcześniej wybitnych postaci, mamy kilka dodatkowych nazwisk wybitnych sportowców i już nie możemy się doczekać aby zobaczyć ich na żywo w rywalizacji o tytuł!

Wśród pretendentek i pretendentów do tytułu Mistrzyni i Mistrza Świata w Ultrakolarstwie zobaczymy więc m.in.:

  • Aktualnego Mistrza Świata w jeździe 24 godzinnej Philippa Kaidera – młodego austriackiego zawodnika, który w 2022 r. wziął udział w Mistrzostwach Świata w kolarstwie ultra w kategorii 24-godzinnej jazdy indywidualnej na czas w Borrego Springs w Kalifornii i zdobył tytuł mistrza świata z przejechanym dystansem 856 kilometrów. Philipp Kaider jest tym samym jednym z zaledwie dwóch zawodników, którzy przekroczyli w tej konkurencji podczas zawodów dystans 850 kilometrów i jednym z ośmiu zawodników, którzy osiągnęli dystans 500 mil. Jest specjalistą od jazdy 24 godzinnej indywidualnie i w sztafecie i w tej dyscyplinie zdobył już wcześniej Puchar Niemiec (2018). Niezależnie od tego wielokrotnie startował indywidualnie i w sztafecie w Race Around Austria (2021 r. – pierwsze miejsce i indywidualny rekord trasy 1500 km, 2022 r. drugie miejsce, 2017 – pierwsze miejsce dla sztafety dwuosobowej) oraz Race Around Niederösterreich (2021, 2020  – drugie miejsce).
  • Mistrza Europy w Ultrakolarstwie z 2021 r. Niemca Rainera Steinbergera – w 2021 r. zajął pierwsze miejsce w Race Across Italy (790 km) podczas którego były rozgrywane Mistrzostwa Europy WUCA. Imponujące resume Rainera obejmuje dodatkowo: dwukrotne zwycięstwo w Race Around Austria (2019, 2020), zwycięstwo w Race across Germany (2019), dwukrotnie nieoficjalne mistrzostwo świata i pierwsze oraz trzecie miejsce open w „Glocknerman”, pierwsze miejsca w: Velofondo 24 h (2017) 24 h „Schinderai”, Rad am Ring (2016) (nowy rekord trasy), Race Around Slovenia (2015) w sztafecie z Perrem Bischofem (2015). W 2020 r. wskazywany przez Christopha Strassera organizatorom RAAM jako pretendent do zdobycia trofeum Race Across America. To kolejny zawodnik z szerokim doświadczeniem sportowym. Przygodę zaczynał w sztukach walki, potem zainteresował się triatlonem i brał udział w zawodach na dystansie Ironman w wielu miejscach na świecie.
  • Utytułowanego Słoweńca Davida „Riki” Rihtariča – reprezentanta klubu kolarskiego Sił Zbrojnych Słowenii, kilkukrotnie wybranego najlepszym wojskowym sportowcem roku. Wielokrotnego uczestnika najbardziej prestiżowych zawodów ultrakolarskich w Europie, w których zajmował wysokie lokaty. Trzy razu uczestniczył w Race Around Austria, w tym wygrał ten wyścig raz (2009), oraz zajął drugie miejsce rok później. Na liście startów są także m.in. Race Across the Alps, Race Around Slovenia, 24 h Montello, Race Across Italy. Riki to także biegacz górski i maratończyk. Biega maraton poniżej 2 godzin i 30 minut (2:27)!

Naszą listę pretendentów do tytułu Mistrza Świata będziemy jeszcze kontynuować, tymczasem ….

Witamy ponownie!

Na liście startowej możemy powitać całe podium koronnego dystansu Race Around Poland z edycji 2022 w kategorii bez wsparcia! Na trasę w lipcu 2023 r. ponownie ruszą Jarek „Kurier” Kedziorek, Kamil „Cyklokot” Kotkowski oraz prawdziwy weteran RAP (to już będzie trzeci start!) – Robert Woźniak! Jarek tak naprawdę także rusza po raz trzeci w trasę, jednak w pierwszej edycji pokonywał trasę w tandemie z Patrycją Kuter. Rywalizacja tych trzech panów elektryzowała środowisko ultrakolarskie w 2022 r. i w kolejnym zapowiada się powtórka emocji!

Uczestników poprzednich edycji na liście startowej jest jednak więcej. Z trasą 3600 km ponownie zmierzą się: Olaf Teleszyński, pechowy Szwed Martin Rosen-Lidholm, Paweł Woronowicz, Marta Gryczko, Mateusz Kozik i Mariusz Olszewski. Dawid Salamon, twórca partnerskiej inicjatywy Filipowe Kilometry także ruszy w trasę po raz trzeci, jednak w 2023 r. na ½ RAP. Tym razem nie będzie mu towarzyszył Grzegorz Jończyk, który zdecydował się na trzeci start, ale tym razem na trasie RAP Challenge, gdzie rywalizować z nim będzie Marta Kaczmarczyk (po raz drugi w RAP). Na liście ponownie mamy także Justynę Krygier - tym razem Justka bierze na celownik Szklarską Porębę, czyli metę "Połówki"

Duża ilość powrotów na trasę RAP cieszy podwójnie, bo stanowi potwierdzenie, że impreza znalazła uznanie w oczach jej uczestników, oraz potwierdzenie, że stworzenie imprezy, w której podnoszenie sobie poprzeczki z roku na rok przez uczestnika stanowi element DNA miało sens! W tym kontekście warto odnotować powroty szczególne, będące dowodem na to, że udział w zawodach może być elementem konsekwentnego budowania doświadczenia oraz motywacji do przesuwania własnych barier. Te powroty cieszą nas jeszcze bardziej, dlatego cieszymy się bardzo, że w 2023 r. ponownie zobaczymy m.in. Piotra Kostrzewskiego, który po starcie na dystansie 300 km w RAP Challenge postanowił zapisać się  na dystans ¼ RAP (900 km), podobnie jak Krzysztof Bendkowski! Bardziej doświadczonymi zawodnikami, którzy postanowili zwiększyć dystans z roku na rok i w 2023 r. wystartować na tym samym dystansie co Piotr i Krzysztof są Matthew Stevens, oraz zwycięzca RAP Challenge 2022 – Cezary Wójcik. Rywalizacja na tym dystansie zapowiada się wyjątkowo ciekawie, bo na liście startowej znajdziemy tam także zwycięzcę Pucharu Polski open – Tomasza Madzię, który zapisał się po raz pierwszy. Mamy nadzieje, że w kolejnych latach zobaczymy ich na dłuższych dystansach, lub na pełnej pętli!

Zapowiedział się także rekordzista pełnej trasy z suportem: Arvis Sprude. Co prawda Arvis na razie figuruje na liście na dystansie 300km, ale wiemy, że rozważa start w Mistrzostwach Świata, czyli na pełnym dystansie z suportem 

Foto: Damian Ługowski (RAP 2022 - Robert Woźniak)

  • Autor: Mateusz Przygodzki
  • Data wpisu: 24.09.2023