Jak ukończyć naprawdę długi wyścig? (prolog)

Czas czytania: około 2 minuty

Jak ukończyć naprawdę długi wyścig? (prolog)

W czerwcu 2014 roku stanąłem na starcie Race Across America. Ikona wyścigów ultra. Tour de France ultrakolarstwa. 4800 kilometrów z zachodniego brzegu USA na wschodni brzeg. Z Ocenaside w Kaliforni do Annapolis w stanie Maryland. 

Limit 12 dni. 400 kilometrów na dobę. Temperatura od 5 do 50 stopni C. Góry ponad 3000m npm. Pustynia z piaskiem wciskającym się do ust. 2-3 godziny snu na dobę. 

Po 11 dniach, 19 godzinach i 33 minutach wjechałem na metę realizując jedno z życiowych marzeń. Zostałem pierwszym Polakiem, który ukończył Race Across America solo.

I jeszcze te dwie liczby... 1.769.652 i 1.224.936. Pierwsza to liczba uderzeń serca podczas wyścigu. Druga - liczba obrotów korbami.

No właśnie - serce. To jest coś, co pozwoliło mi tego dokonać. Bez serca do jazdy na rowerze, do długich dystansów, do rywalizacji, do zarwanych nocy, do zmęczenia... nie byłoby tego. RAAM siedział w moim sercu przez 10 lat, zanim dotarłem do Annapolis. Chodzi o motywację wewnętrzną. Dlatego sprawdź sobie, jak to jest u Ciebie? Czy ultra to Twoja bajka? Czy moda, coś podpatrzonego u znajomych, chęć zabłyśnięcia. Na ile identyfikujesz się z celem? 

Zrób sobie takie sprawdzenie. Kiedy się nudzisz i zaglądasz do Internetu, na jakie strony wchodzisz? Jakich szukasz informacji? Za czym podążasz? Co to jest za marzenie, za którym surfujesz?

Mój punkt widzenia jest taki: Osiągniesz wszystko... jeśli naprawdę tego chcesz. Brzmi jak slogan z wystąpienia mówcy motywacyjnego albo z natchnionego mema na Facebooku. Zgadza się, a jednak u mnie się sprawdziło. Kluczem w tym stwierdzeniu jest słowo "naprawdę" i oznacza ono, że masz motywację wewnętrzną. 

Jeśli już wiesz, że ją masz, to czytaj dalej. W przeciwnym wypadku - sprawdź sobie, co jest tą Twoją pasją, o czym marzysz po nocach i też czytaj dalej, tylko tłumacz sobie to "na swoje".

No to po kolei...

 1. Wyznaczanie celu
 2. Planowanie
 3. Punkt startowy
 4. Czas na trening
 5. Trudności i wątpliwości
 6. Pasja przyciąga
 7. Świadomość odpowiedzialności
 8. Jak niemożliwe zmienić w możliwe
 9. Wyścig na radości
 10. Każdy koniec jest nowym początkiem

(Etap 1>>)

 • Autor: Remek Siudziński
 • Data wpisu: 20.09.2021