DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W RACE AROUND POLAND ORAZ W 2023 WORLD ULTRACYCLING CHAMPIONSHIP (WUCC)?

Czas czytania: około 4 minuty

DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W RACE AROUND POLAND ORAZ W 2023 WORLD ULTRACYCLING CHAMPIONSHIP (WUCC)?

Jeżeli, tak jak nas, nie trzeba zachęcać Ciebie do testowania granic swojej wytrzymałości oraz jej przekraczania a na dodatek twoja strefa komfortu nie kończy się w okolicach progu własnego domu, lecz jej granica znajduje się w okolicach, w których inni upatrują granic tego, co człowiek jest w stanie dokonać, to zapewne nie trzeba Cię zachęcać do udziału w wydarzeniu takim jak Race Around Poland. Jeżeli jeszcze lubisz rywalizację i chcesz się sprawdzić z najlepszymi na świecie, to Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie w 2023 zostały wymyślone i stworzone właśnie dla Ciebie!

Wiemy jednak, że udział w takim wydarzeniu to poważne przedsięwzięcie pod każdym względem. Wymaga odpowiedniego poziomu motywacji i poświęceń, zarówno w życiu osobistym (bo któż by nie wolał czasu poświęcanego na kilkudniowy wyścig oraz setki godzin przygotowań spędzić z bliskimi?), jak i finansowych, oraz dużej dawki determinacji. Czasem trudno jest, w miarę upływu czasu i zbliżania się wydarzenia, znaleźć odpowiednie argumenty i budować w sobie poczucie, że dokonało się właściwego wyboru, a czasem potrzebujemy dodatkowego zastrzyku motywacji, aby takiego wyboru dokonać.

Chcemy w tym pomóc, dlatego poniżej garść argumentów i przemyśleń na temat: „dlaczego uważamy, że 15 lipca 2023 r. powinniśmy się z Wami zobaczyć na starcie wyścigu w Warszawie”?

 1. To pierwsze w historii Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie, na dodatek pierwsza impreza rangi Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym, jaka  kiedykolwiek zagościła w Polsce – być może kiedyś WUCC znowu zawita do Polski, ale tylko ten jeden, jedyny raz będą to te historyczne, pierwsze Mistrzostwa!
 2. Nie wiemy gdzie odbędą się Mistrzostwa Świata w 2024 r. ale jest prawdopodobne, że na innym kontynencie. To może oznaczać, że długo nie będą się odbywały w miejscu do którego macie tak blisko, i tak łatwo możecie dojechać za relatywnie niskie pieniądze!
 3. Logistyka Race Around Poland została tak pomyślana aby maksymalnie ułatwić organizację wyjazdu uczestnikom spoza Polski:
  • RAP (i WUCC) rozpoczyna się i kończy w Warszawie – nie trzeba organizować logistyki dojazdu/wyjazdu/zakwaterowania w miejscu startu oraz mety osobno;
  • Start i meta znajduje się w Warszawie - stolicy Polski dokąd wygodnie, szybko i łatwo można dojechać z większości krajów Europy, dzięki dużemu międzynarodowemu lotnisku, lotnisku w Modlinie, skąd latają tanie linie lotnicze, węzłowi kolejowemu oraz autostradzie
 4. W porównaniu z innymi międzynarodowymi wyścigami, gdzie można startować w kategoriach ze wsparciem, opłata startowa została skalkulowana na atrakcyjnym poziomie, przy zapewnieniu wysokiego poziomu świadczeń organizatora;
 5. Koszty zakwaterowania, paliwa, wynajmu samochodów czy jedzenia pozostają na relatywnie niskim poziomie w porównaniu z innymi krajami europejskimy, w tym także z regionu CEE.
 6. Organizator oferuje możliwość pomocy w wynajęciu samochodów wsparcia, oraz doświadczonych polskich członków ekipy wspierającej, swobodnie komunikujących się w języku angielskim.
 7. Trasa wyścigu jest bardzo urozmaicona widokowo, a także pod względem trudności technicznych i jest poprowadzona przez najatrakcyjniejsze turystycznie regiony Polski (góry, wybrzeże morskie, krainy słynące z jezior i lasów). Nie zabraknie odcinków płaskich z silnym wiatrem, a także stromych podjazdów i szybkich zjazdów!
 8. Trasa podlega niewielkim modyfikacjom rok do roku, więc jest możliwość ustanawiania rekordów trasy, z którymi można się mierzyć w latach kolejnych.
 9. Na trasie jest dobra infrastruktura – obfituje ona w całodobowe stacje benzynowe, a także otwarte do późnych godzin sklepy spożywcze i bary ze standardowym asortymentem (w tym także otwarte w niedzielę i święta) – nie ma konieczności zaopatrywania się w katering, zapasy można uzupełniać na bieżąco.
 10. Polska jest krajem silnie zurbanizowanym – w nagłym wypadku i w razie potrzeby skorzystania z pomocy czas dojazdu służb ratunkowych jest stosunkowo krótki. Na ogół w pobliżu znajduje się także szpital.
 11. Race Around Poland to wyścig kwalifikujący do Race Across Amercica (RAAM) – na podstawie kwalifikacji zdobytej na RAP nasi uczestnicy już startowali (w 2022 r.) w RAAM, kolejni szykują się do startu w 2023 r.
 12. Startując w RAP zbierasz także punkty do Pucharu Świata WUCA, oraz Pucharu Polski ultracup.pl

Do zobaczenia na starcie!

Foto: Damian Ługowski - RAP 2022

 • Autor: Mateusz Przygodzki
 • Data wpisu: 10.06.2023